Kaynak İzleme ve Kontrol Sistemi(WMC) Lincoln PowerWave gibi yeni nesil kaynak makinası kullanan boru imalatçıları ve diğer imalatçılar için özel olarak geliştirilmiştir.
WMC ile birden fazla kaynak istasyonuna sahip işletmelerde kaynak parametreleri tek bir merkezden kontrol edilebilir ve izlenebilir. WMC özel olarak spiral boru makinaları ve Lincoln PowerWave kaynak makinaları için geliştirilmiştir. Yeni nesil kaynak makinası kullanılan farklı kaynak makinalarına ve sektörlere müşteri ihtiyaçları çerçevesinde uygulanabilir.
Spiral Boru İmalatı uygulamalarında, tüm kaynak parametreleri (İç kaynak, Dış Kaynak ve Bant eki kaynağı) dijital olarak izlenebilir ve kontrol edilebilir.
Kullanım kolaylığı ve ergonomiklik düşünülerek iç kaynak ve bant eki kaynak istasyonlarının yanına birer adet mini pano yerleştirmiştir. Böylece operatörler lokal olarak da bu istasyonlarda kaynak parametrelerini ayarlayabilirler. Böylece imalat sırasında toleransların dışına çıkılması veya istenmeyen durumlarda operatörler sisteme müdahale edebilirler.
Ana kumanda panosu ise tüm kontrollerin ve izleme ekranlarının bir arada yer aldığı şekilde tasarlanmıştır. Bu pano ile tek bir operatör imalatın genel gidişatını izleyebilir ve gerekli müdahaleleri yapabilir.


Kaynak izleme ve kontrol sisteminin en önemli avantajlarından bir tanesi üretim reçeteleri oluşturmasıdır. Her bir üretim için WMC sistemine girilen veriler kaydedilmekte ve sonrasında benzer ve/veya aynı imalatın tekrar yapılması durumunda geri çağrılmaktadır. Böylece operatörlerin yanlış parametre girmesinin önüne geçildiği gözlemlenmiştir.WMC ile her bir kaynak makinasına ait toleranslar müşteri tarafından belirlenmektedir. İmalat sırasında kaynak parametrelerinin bu toleransların dışına çıkması durumunda uyarı mesajı verilerek operatörün müdahalesi için bildirim oluşturulmaktadır.
Kaynak işleminin belirli toleranslar için de kalmasıyla birlikte kaynak kalitesinde istenmeyen durumların önüne geçilebilmektedir.